Přivítání od Olgy Tajovské

01.08.2012 12:14:00 | Olga Tajovská

Jóga pro mě představuje pomyslný barevný a pestrý kruh, který mi pomáhá proplouvat životem. Není třeba se rozepisovat o účincích praktikování jógy a rozplývat se, jak je jóga skvělá. O tom ať se přesvědčí každý sám. V tomto úvodním článku si vám dovolím napsat pár řádků o sobě, přiblížit své názory a vyjádřit motivaci, která mne vede na cestě s jógou.

20120723-cadj0822

Józe se věnuji 20 let, po která jsem se snažila s různou intenzitou poznávat pestrost jógové filosofie, cvičení, meditací atd. Stejně důležité pro mě byly informace od těch, kteří se jógou zabývali již dávno předtím, než se stala módou, a kteří napsali celou řadu zajímavých, ale hlavně velmi cenných publikací a knih, kterých bylo opravdu jako šafránu. Tito lidé jsou mojí velkou inspirací, s dávkou pokory beru jejich knížky do ruky pokaždé, když si chci udělat „jasněji“ v některých otázkách kolem jógy. Jejich knížkám nechybí opravdovost, nadšení, láska a odhodlání pro věc.

Velkým posunem byl samozřejmě čas po roce 1995, kdy se postupně dostávala do povědomí jóga silová, která nacházela své místo ve fitcentrech a získávala na popularitě. Byl to dle mého názoru velmi užitečný krok, protože rozpoutal velký zájem lidí o jógu. A to nejen o cvičení samotné, ale i o jeho vliv na mysl, zdraví, duševní pohodu… Zkrátka lidé chtěli vědět víc a ke slovu se dostali i lektoři, kteří se jógou zabývali mnoho let a stali se z nich oblíbení instruktoři, kterým se také dařilo zvát do Čech výborné učitele různých stylů a zaměření ze zahraničí.

V mnoha pojetích jógy jsem se doslova našla a bylo skvělé, že si lidé mohli nalézt i různé hodiny jógy a mohli tak sledovat rozdílné cíle, se kterými na cestu jógy přicházeli. Tak to v životě je a je to podle mě v pořádku. Názory se pochopitelně měnily, a tak i moje postoje zaznamenaly posun – pro mě tím správným směrem. Náhoda či štěstí napomohly k setkání s cvičitele jógy II. třídy a dalších kurzů, např. zaměřených na pedagogy z MŠ, ZŠ, SŠ i jiných institucí, kde pracují s dětmi.

Jak jsem jógu lépe poznávala a zjišťovala, že je pro mě prospěšná nejen praxe samotná, ale i práce instruktorky a lektorky jógy, stále více jsem docházela k názoru, že bych ráda jógu začala předávat i dětem. Ruku v ruce s touto vizí šly i názory mých klientek – maminek, které si z hodin jógy odnášely „zásoby“ sestav a pozic, které zkoušely doma či na dovolené se svými dětmi, a zjišťovaly, jaké problémy děti mají se zkrácenými a ochablými svaly, všímaly si jejich špatného držení těla atd. Tyto názory mě dovedly až k myšlence, zda by bylo možné předat dětem během školní docházky, ať již v mateřských, základních, či středních školách, např. pozdrav slunci – propracovanou sestavu, která je unikátní svojí variabilitou pozic přizpůsobených věku, zdatnosti a schopnostem různých dětí,  možností uplatnění průpravných cvičení, postupným zlepšením správných motorických návyků, terapeutickým účinkem atd. Dle rozsahu znalostí pedagoga lze uplatnit modifikace sestavy pro děti např. s poruchami pozornosti. Za všech okolností je možné udělat z nácviku sestavy a dalších jógových pozic zábavu a radost.    

A tak jsem se pustila do projektu, ve který věřím, který mě baví a díky kterému jsem poznala za poslední rok řadu skvělých lidí, získala cenné zkušenosti
a udělala krok blíž k jednomu ze svých cílů.