Letní tipy

24.07.2013 21:49:00 | Olga Tajovská

Užívejte ještě letních dnů do sytosti a kumulujte sluníčko, které nám z jara tolik chybělo. K pohodě přidávám pár informací, co můžeme udělat pro naše útroby a zejména pro naše drahá srdce.

dscf9450

Milí přátelé a příznivci jógy a radostného života,

v úvodu svého psaní vás prosím o prominutí opožděného napsání článku věnovanému létu. Omluvou mi budiž rychlé dodání tématu k pozdnímu létu, které se hodně dotýká nejen našeho zažívání, ale i nesmírně přínosného dýchání.

Užívejte ještě letních dnů do sytosti a kumulujte sluníčko, které nám z jara tolik chybělo. Já vám k pohodě přidávám pár informací, co můžeme udělat pro naše útroby a zejména pro naše drahá srdce. V létě vládne element ohně, který je jangový, má povahu mládí, touží po poznání a vše zkoumá. Oheň znamená duševní vývoj, inspiraci, intuici, zvědavost. Do tohoto elementu patří orgány srdce a tenké střevo.

Vaše srdce je sídlem ducha, k jeho vlastnostem patří moudrost, láska a soucit. Otevřenost, komunikativnost a opravdový zájem o druhé přinášejí pocit radosti a vnitřního bohatství. Pokud se dokážeme s dobrými lidmi o tento dar laskavě a umírněně podělit, máme krásnou příležitost, jak své srdíčko posílit. O srdeční čakře se říká, že je třeba onen krásný lotosový květ umístěný pod hrudní kostí umět otáčet zejména sám k sobě a mít se rád čistou láskou a v případě požádání či přání tuto lásku dokázat předat dál. Řada lidí – zejména ženy – se rozdávají příliš, své srdce obrací od sebe ven a výsledkem je frustrace, zklamání a hněv člověka vůči sobě samotnému. Mnoho žen tento stav zná.

Radost a smích jsou také projevem srdce a na smíchu lze poznat vyladěnost srdíčka toho či onoho člověka. Hysterické hlasité projevování značí nevyladěnost srdce, konkrétně vysoký jang. Je-li jang srdce oslaben, člověk mluví pomalu nebo se nevyjadřuje vůbec.

Čas spadá pod element ohně a srdíčko trpí časovým stresem. Intelektuální přetažení a stres způsobuje horko v srdci a tzv. nedostatek šťáv. Následkem je krevní nedostatečnost v játrech, nespavost, duševní problémy, nervozita, lekavost, záněty močového měchýře, výrůstky na stěně tenkého střeva. Podobně působí i nedostatek spánku.

Srdce kontroluje cévy, osobní vyzařování zrcadlící se v obličeji a v očích, představivost, jazyk, vyjadřování, řeč. Vnímá všechny poruchy i pozitivní vlivy, které se odehrávají v jiných orgánech, a proto je nazýván císařem mezi orgány. Jazyk je místem, kde se tyto změny projevují a dají se velmi dobře diagnostikovat.

dsc-0400Srdíčku škodí nadměrná konzumace těžce stravitelných mas (uzené, kořeněné, prosolené), pomáhá mu odlehčená strava na čas bezmasá. V létě je důležité pobývat hodně venku a občas vstát na východ slunce a nejlépe si při této příležitosti i zacvičit pozdravy slunci.

Tenko střevo má důležitou funkci řízení oddělování čistého od nečistého zažívání, absorpcí esenciálních substancí a čisté vody a transport nečistého do tlustého střeva. Tenké střevo se podílí i na řízení tělesných tekutin. Problém s tenkým střevem se projeví jako problémy se zažíváním, kručením v břiše, průjmy – nejde o hladký průjem, ale vždy obsahuje zbytky potravy s vodou.

Tenké střevo hraje při vzniku nemoci zapříčiněných výživou vedlejší roli, neboť tato onemocnění úzce souvisí s celým zažívacím ústrojím a v praxi jsou spojována spíše se slezinou. Tradiční čínská medicína připisuje tenkému střevu funkci ochránce. Časový stres je faktor, který způsobuje horkost v srdci. Aby tenké střevo ochránilo srdce před tímto horkem, odvádí je močovým měchýřem pryč. Tento problém se projeví pálením a může být i příčinou i zánětu měchýře. Vhodné je zařazení osvěžujících potravin, vynechání kávy a vyhnutí se přetížení a časovému vypětí.

Z hlediska výživy je vhodné v létě zařazovat chladivé potraviny jako mátu, slazené nápoje, syrové zelí, kedlubny, třešně, těstoviny, rýže, bílé pečivo, máslo, cizrna, sladkosti i sladké nápoje. Med zahřívá, není příliš vhodný v létě. Kvalitní zmrzlina určitě potěší. Není vhodné konzumovat příliš kyselých mléčných výrobků a velké množství jahod, rybízu, angreštu, broskví, meruněk, višní. Tyto druhy ovoce se hodí jako doplněk ovocných koláčů, knedlíků atd.

Klasickým českým pokrmem ukončuji své psaní o letních měsících a vám přeji, aby vaše dny byly podařené, radostné a prožité v klidu, ať se pustíte do kynutých knedlíků nebo zdravých salátů. Obojího moc škodí, a proto mějte na paměti staré přísloví našich babiček: „Všeho s mírou“.

V čase podzimním se na vás těším na svých hodinách jógy či školeních.

Olina