Školení jógové terapie pro děti

Seminář Úvod do jógové terapie dětí je určen všem, kteří pracují s dětmi a chtějí jim pomoci vylepšit zdravotní či psychický stav, překonat problémy v chování nebo harmonizovat emocionální stav. Pomocí hravého přístupu získají nový náhled.

foto-iveta

Iveta Hanušová.

Koncept jógové terapie a její účinky na chování i zdraví dětí přijede v květnu do Prahy představit instruktorka dětské jógy působící v Nizozemsku Iveta Hanušová. Během semináře popovídá o speciálním terapeutickém cvičení určeném dětem, které mají problémy například s leností, únavou, depresí, nedostatkem energie nebo pocity úzkosti.

Pravidelné speciální jógové cvičení takovým dětem podle lektorčiných poznatků velmi dobře prospívá. Na základě výzkumu pro svou absolventskou práci dokázala, že jóga má velmi pozitivní vliv při hyperaktivitě, impulzivitě, vzpurnosti a agresivním chování. Zvláště u dětí s příznaky ADHD je jógová terapie velmi úspěšná. Dobrých výsledků dosahuje také u dětí s různými zdravotními problémy. Z dalších výzkumů pak vyplývá také pozitivní vliv jógy při bolestech hlavy, střevních potížích, při různých alergiích, bolestech zad, nevolnostech, zažívacích problémech a při řadě dalších potíží.

V lektorčině pojetí jógové terapie je kladen důraz na hravý, kreativní a intuitivní přístup. „Nejen jóga, ale i tvůrčí úkoly, vizualizace a hry s emocemi jsou pro nás důležitými aspekty jógové terapie. Všechna cvičení a techniky, které se v tomto školení naučíte, jsou přímo aplikovatelné ve vaší praxi s dětmi a rodiči. V průběhu školení se také zaměříme na vaše vlastní vnitřní dítě. Jedině propojení s ním vám umožní uvědomit si, co můžete jako terapeut dětem nabídnout,” dodává k semináři Iveta Hanušová.

article11379996

Ke své práci využívá Iveta Hanušová i hravé pomůcky, třeba meditační obrázkové karty Helen Purperhart.

V praxi se určitě mnoho z vás setkává s dětmi, které potřebují více pozornosti než ostatní. Často se jedná o děti, které jsou příliš pohyblivé a agresivní nebo naopak velmi unavené a bez energie. Tyto děti potřebují individuální přístup prostřednictvím jógy na míru. V tomto případě mluvíme o jógové terapii. Program jógové terapie je sestaven s ohledem na psychický a tělesný vývoj, individuální potřeby a možnosti dítěte. Terapeut pak pomáhá dítěti na cestě k řešení daného problému pomocí jógových technik. Pro sestavení individuálního programu jógové terapie je důležité vědět, které energie u dítěte momentálně nejsou v rovnováze. Pomocí pohybových a emotivních cvičení se potom posílí opačné energie, které jsou nezbytné k odstranění nerovnováhy.

Jógová terapie pro děti je založena na ájurvédské typologii, podle které se jedinečné vlastnosti každého dítěte odvíjejí od kompozice tří energií (Vata, Pita, Kapha) v těle, které řídí všechny tělesné a psychické funkce. Každá energie má své pozitivní vlastnosti. Když se ale jedna z těchto sil v těle zvýší, například nezdravým způsobem života nebo okolními faktory, může dojít k nerovnováze. Ta se pak projevuje v chování a/nebo zdraví. Děti s přemírou energie Vata v těle mají tendenci být více impulsivní a úzkostlivé a mohou trpět bolestmi břicha, mít suchou kůži nebo rychle ubývat na váze. Děti s přebytkem energii Pita jsou horlivé, puntičkářské a rychle se dokážou rozzlobit. Příliš energie Pita způsobuje i bolesti hlavy, horečky a alergie. Děti s přebytečnou energii Kapha v těle jsou pomalejší, baculatější, více netečné až líné a často trpí na nachlazení a zácpu.