Jak zacvičit rozsedlou židli aneb seminář dětské jógy

„Dobrý učitel musí být i dobrý herec,“ zní jedno z pravidel hodin dětské jógy. Jak vést hodinu, aby nejen děti, ale hlavně vás bavila? To vám prozradí lektorky Hanka Luhanová a Olga Tajovská na dvouvíkendovém akreditovaném semináři Metodika cvičení dětské jógy.

Jak během jednoho víkendu stihnout řídit auto, uspořádat piknik na louce, vyjet na širé moře v korábu, umlít koření, vydat se do snové krajiny a nakonec se pod fialovou dekou rozpustit jako zmrzlinový dort? Nemusíte brát Arabele kouzelný prsten, stačí jít s námi na seminář!

dsc-0171-1 Je třetí lednový víkend a my se scházíme na semináři Metodika dětské jógy ve Free Solu na Chodově, usazujeme se na podložky a vzájemně se představujeme. Že se mi nepovede splnit roli novinářky v utajení jako Drew Barrymore ve filmu Nepolíbená a zjistit nějaké tajné jógové poselství, jsem začala tušit, už když jsem si včera večer místo jógamatky balila stativ a náhradní objektivy a nabíjela baterky do foťáku. Teď celou moji tajnou misi dokončila Olča, která vše uvedla na pravou míru a všem objasnila, že jsem tu od toho, dělat ze semináře reportáž. Tak jo. Tady je.

Po úvodním představení, kdy každá máme říct své jméno, zkušenosti a plány s dětskou jógou a své oblíbené zvíře, se společnost milovnic hlavně psů, myší, opic, krtků, delfínů nebo motýlů rozprostírá po sále a jako první cvičíme sestavu jógy pro dospělé. Hlavně se uvolnit a být bez skusu zubů :) . Olča nám při tom vypráví příběhy ze své vlastní praxe, třeba jak hravost jógy umí pohltit i osmnáctileté habány a ti chtějí cvičit sestavu pozdravu slunci pokaždé, když mají možnost, případně jak pohádkový svět z jejího vyprávění dokáže přimět děti se úplně otevřít.

Také zdůrazňuje, jak je důležité v dnešní době trochu ubrat plyn a udělat si čas na sebe, na svoji vlastní pohodu a spokojenost. Každý bychom se tedy měli za splnění každého, i malého cíle nějak odměnit. Povídáme si také o správném dýchání a Olča nám prozrazuje, že dech je něco jako otisk prstu – nikdo na světě nemá stejný jako my.

K večeru nám Hanka povídá o skladbě a zásadách hodin jógy s dětmi, které by kromě zlepšení zdravotního stavu a tělesné kondice měly dětem pomoci také podpořit jejich hravost, fantazii nebo kreativitu. Už víme, že jóga může být všechno, co děláme vědomě. Podle Hanky jsou malé děti přirozeně živé, takže je důležité, aby se při hodině vyřádily a vybily, ne se s vrcholným soustředěním stavěly do ukázkových jógových pozic. Ty můžeme učit až starší děti, ale na hravost bychom neměli zapomínat ani u nich.

dsc-0195-1 Děti snadno upoutáme a motivujeme ke cvičení nějakým pohádkovým nebo fantastickým příběhem a dáváme jim prostor pro vlastní tvořivost (třeba při vymýšlení nových pojmenování pozic), protože, jak říká Hanka, jóga pro děti by měla být hlavně zábava. A zásada, že hodina by měla bavit nejen děti, ale především samotného lektora, je vidět na jejím šibalském úsměvu, když nám vypráví příklady z vlastních hodin. Než se pro dnešek rozejdeme, zahrajeme si pro inspiraci pár jógových her. Mimochodem jak myslíte, že vypadá pozice hrocha?

Druhý den ráno nás vítá Hanka při ukázkové hodině dětské jógy. Vyrážíme společně na rozkvetlou voňavou louku a začínáme tím, že se proměníme v květinky a zhluboka dýcháme, abychom věděly, jak voníme. Přivonění ke květince je pro děti jasné vodítko k nádechu nosem a pomalý výdech pusou může doprovázet zvuk, aby byl delší a plnynulý.

Nakonec s Olčou probereme jednotlivé pozice i jejich obměny a naučíme se různé varianty pozdravu slunci a pozdrav měsící.

Celý víkend byl první částí dvouvíkendového semináře. V další nás čekají další jógové hry, komunitní jóga, dechová cvičení nejen pro děti, cvičení ve dvojicích a malý úvod do akrobatické jógy.

Tip na jógovou hru: Chci vidět

K této hře budete potřebovat více prostoru, dá se hrát v klubovně, tělocvičně i přírodě. Je to jógová obdoba hry Cukr, káva, limonáda. Jedno dítě je vyvolávač. Ostatní děti stojí na protější straně srovnané do řady. Vyvolávač se k nim otočí zády a hlasitě předříkává rozpočítávadlo: „Raz, dva, tři, teď! Strom (kočku, kámen, květinku nebo jiné jógové pozice) chci vidět!”

Pokud je vyvolávač otočený zády, děti se snaží co nejrychleji se k němu dostat. Jakmile vyvolávač domluví, otočí se a děti v tu chvíli musí být nehybné v dané jógové pozici, jinak je vyvolávač vrací na startovní čáru. Vyhrává ten, kdo se dostane jako první k vyvolávači. Vítěz ho za odměnu může vystřídat a hra může pokračovat. Pokud je menší prostor, děti nemusí běhat, ale např. plazit se, skákat po jedné noze atd.